L'actone, Bulgaristan ile kozmetik alanında köprü kurmak için çalışmalara başladı. Ürün çeşitliliği artırılan mağazaya gelen Bulgar turistler, burada uygun fiyatlarla kozmetik ürünlerini alabilecek.

KOZMETİKTE KÖKLÜ AİLE GELENEĞİNİ BÜYÜTTÜ, ŞİMDİ L’ACTONE’U TÜRKİYE’NİN KOZMETİKTE GÖZBEBEĞİ FİRMASI YAPARAK ULUSLARARASI DEVLER LİGİNE TAŞIDI

Kozmetik sektöründe ilklerin öncüsü olan ve Aerosol dolumunu Türkiye de ilk başlatan Halil Akat’ın oğlu olan Ali Osman Akat, babasından devraldığı bilgi birikimi ve kültürü büyüterek, 52 ülkeye 2.000’den fazla ürün ihracatı yapar hale getirdi. Akat,, kozmetik sektöründeki şirketlerini 2015 yılında L’ACTONE Holding bünyesinde topladı. Sektöründe birçok ödüle layık görülen holdingin ve markalarının yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan, iyi derecede İngilizce, Rusça ve Fransızca bilen Akat, 2010-2021 yılları arasında Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanlığı yaptı. Gelişen Türkiye Ödülleri ‘Hayvan Dostu Kozmetik Şirketi’ ödülü ile dikkatleri üzerine çeken L’ACTONE Holding’in aynı zamanda Quality Of Magazine Dergisi ‘En Quality Kozmetik Firması’ Ödülü ve İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri’nin ‘Renkli Kozmetikler’ Ödülü bulunuyor.

TEKİRDAĞ’DAN BULGARİSTAN’A KOZMETİK KÖPRÜSÜ KURULDU

2022 yılında L’ACTONE kozmetik mağaza konseptinin ilkini Tekirdağ Çorlu’da Ergene yolu üzerinde bulunan Outlet konsepti ile kurulan Fabrika satış mağazası hizmete girdi. 22.000 metrekarelik alanda hizmet veren deposuna, mağaza satış konsepti ekledi. 2.000 çeşit, kişisel bakımdan temizlik ürününe kadar geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır.

TÜRKİYE’DE AEROSOL DOLUMUNU İLK YAPAN VE KOZMETİKTE İLKLERİN ÖNCÜSÜ BİR GELENEK: L’ACTONE

Holding hakkında bilgi veren L’ACTONE Holding Genel Koordinatörü Dr. Metin İlhan, “L’actone Holding ya da bütün holdinglerin, bütün şirketlerin hikayesi olduğu gibi esas hikaye aslında aileyle, kişiyle başlar. Akat ailesi, Ali Osman Akat ve abisi Çetin Akat ve muhterem babaları Türkiye’de Aerosol dolumunu ilk yapan ailedir. Bu ilkleri gerçekleştirenler olarak kozmetik sektöründe bilgi, donanım, kalite, oluşturdukları kültür olarak Türkiye tarihinde birinci olmuşlardır. Bu alanda da dünyada ilk onda yer aldıkları bilinmektedir. Ali Osman Akat Bey’i tanımak ve donanımını bilmek anlamında şunu söyleyebiliriz. Çocukluğunun bir kısmı Paris’te geçmiş, ana dil seviyesinde Fransızca, İngilizce, Rusça bilen ve otuz beş yıllık bir kozmetik tecrübesi olan Türkiye’nin nadir iş adamlarındandır. Bu alanda Türkiye’de tartışmasız ve açık ara birinci konumdadır. Ali Osman Akat ve onun kurmuş olduğu ve markalaştırıp holdinge adını vermiş olduğu L’ACTONE Holding bugün itibariyle 52 ülkeye ihracat yapan konumdadır. Türkiye’nin evrensel ölçekte başarılı değerlerini, kültürünü, kalitesini markalaşıp dünyaya duyuran ve tanıtan çok özel niteliğe sahip bir holdingtir, markadır. L’ACTONE Holding bünyesinde yine sayısı 300’ü aşan markamız, biri turizm olmak üzere 12 şirketimiz yer almaktadır. Lactone Holding bu anlamda Türkiye’nin parlayan yıldızı olmuştur. Geçmişteki başarılarıyla, ihracat dereceleri ile kozmetik sektöründe Türkiye 3.sü olmuştur. Türkiye’de hedefleriyle mevcudu kat ve kat aşan rakamlara ulaşmayı ve büyük yatırımlar yapmayı ilke edinmiş bir holdingtir, bir markadır.” Dedi.

22.000 METREKARELİK KONSEPT MAĞAZADA BULGAR TURİSTLER ALIŞVERİŞ YAPACAK

Dr. Metin İlhan, “Tekirdağ, Çorlu’da Ergene’de iki farklı tesisimiz bulunmaktadır. Bulunduğumuz bu bölgeden 2 km uzakta yer alan Fabrikamız yani üretim tesisimiz yer almaktadır. Yine depo artı fabrikamız olmak üzere burada da 22.000 metrekarelik bir alanımız yer almaktadır. Bu alan içerisinde fabrika satış mağazamız zaten uzun bir süredir faaliyetteydi. Biz fabrika satış mağazasının bugün yapmış olduğumuz lansmanında 2.000 çeşit ürünümüzün olduğunu ve bu ürünlerin büyük bir kısmını ya da belli kısmını sergilediğimiz, satışa çıkardığımız bir alan haline dönüştürdük. Değişik ürün gamlarının hep birlikte sergilendiği harika bir konsept haline dönüştürdük. Burada yapmış olduğumuz değişiklikler ile Bulgaristan ticareti yani ihracatı anlamında bir atılım yapmış bulunmaktayız. Bulgaristan’a bir kozmetik köprüsü oluşturup bu anlamda ilişkileri Türkiye’deki ürünlerin ihracını hangi yolla olursa olsun gerek günlük alışverişle gerek bavul ticaretiyle gerek daha büyük rakamlarla hepsine hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Öyle ki Bulgaristan’dan gelmiş olan, gelecek olan bütün müşterilerimizin rahatlıkla ağırlanabildiği mekanlar, rahatlıkla otobüslerini park edebildiği alanlarımız mevcuttur. Tekirdağ Çorlu’da Ergene’de bu ölçekte, nitelikli ve ihtiyaçlara yanıt veren bir yerin olmadığını gazeteci arkadaşlarımız bize ifade etmişlerdir. Yani 2.000 çeşit ürünün sergilenebildiği, dünya kalitesindeki bütün ürünlerinin bir arada olabildiği bir yerdir burası. Bulgaristan’la bir ticaret köprüsünün kurulması Tekirdağ bölgesindeki iş gücünün arttırılması, istihdamın daha üst noktalara taşınması anlamında son derece önemlidir. Bu ticaret köprüsü, ihracatın da istihdamın da köprüsüdür. Bulgaristan’a kozmetik ticaretinin/ihracatının köprüsü böyle anlamlı bir bütünü barındırmaktadır.” Dedi.

ÜRÜN BÖLÜMLERİNE BULGARCA BİLGİLENDİRMELER YAZILDI, BULGARCA BİLEN PERSONEL İSTİHDAM EDİLDİ

İlhan, “Biz L’ACTONE Holding olarak Bulgaristan’a ticarette, ihracatta bir kozmetik köprüsü oluşturmuş oluyoruz. Fabrika satış mağazamızın bu yeni konseptinde Bulgaristan’dan gelen müşterilerimize yönelik depo/fabrika satış mağazası dışındaki ana yolda tabelalarımız Bulgarca ve Türkçedir. Dışarısı ve içerisi ile bu bağlantıyı sağlamış olduk. Aynı zamanda Bulgarca bilen, anadili Bulgarca olan bir vatandaşımızı istihdam ettik. L’ACTONE her yönü ile bu ticaret ve ihracat köprüsüne hazırdır. Buradaki yakalanacak olan ivme ve sirkülasyon, Türkiye’nin ihracatına, Türkiye’nin istihdamına son derece katkı sunacağına inancımız tamdır. Sn. Ali Osman AKAT Bey ve Holdingimiz bunu son derece önemsemektedir. Hepinize teşekkür ederim.’’ dedi.

Editör: Fatih ERGE