Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, il genelinde karasinek ve sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama çalışmalarını başlattı.

Çalışmalar 11 İlçede Eş Zamanlı Olarak Yürütülecek

Vatandaşların bahar ve yaz aylarını daha rahat geçirmelerini hedefleyen, çevreyi ve ekolojik dengeyi koruma bilinciyle hareket eden Veteriner İşleri Şube Müdürlüğüne bağlı vektörle mücadele ekipleri, riskli bölgelerde larva ile mücadele için ilaçlama çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, sivrisinek ve karasineklerin üreme zamanlarında yapılan ve larvaların ergin hale gelmelerinin önüne geçen ilaçlama çalışmaları, vektör (hastalık taşıyıcı) potansiyelleri yüksek olan sivrisinek ve haşerelerin üremesine müsait olan göl, gölet, dere, su birikintisi ve bataklıklardaki larva jit alanlarında larvasit uygulaması yapılacak.

Yapılan çalışmalar ile halk ve çevre sağlığı açısından tehdit oluşturan larvaların ergin hale gelmesinin önüne geçilecek. Vektörle mücadele ve sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama çalışmaları Mart ayı itibariyle 11 ilçede eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Başkan Albayrak: “Her şey vatandaşlarımızın güzel ilimizde daha mutlu ve huzurlu yaşaması için

Canikli’nin acı günü Canikli’nin acı günü

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı Veteriner İşleri Müdürlüğümüzde görev yapan ekiplerimiz vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzurlu bir yaz dönemi geçirmeleri amacıyla karasinek ve sivrisinek larvalarına karşı ilaçlama çalışmalarına başladı. Sulak alanlar başta olmak üzere potansiyeli yüksek olan bölgeler belirlenerek ilaçlama çalışmaları yapılıyor. 11 ilçemizde eşzamanlı olarak harekete geçtiğimiz çalışmalarımızı erken dönemde başlatarak vatandaşlarımızın yaz aylarında büyük rahatsızlık duyduğu sivrisinek, sinek ve haşere oluşumunun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Vektör ile mücadelede önemli bir yere sahip olan larva ilaçlama çalışmalarımızı kontrollü bir şekilde devam ettirerek, bu sorunu kontrol altına almayı planlıyoruz. Her şey vatandaşlarımızın güzel ilimizde daha mutlu ve huzurlu yaşaması için. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra da Tekirdağ için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.