30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı düzenlendi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve binlerce kişi ellerinde fenerlerle birlikte Çerkezköy 5. Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Hadise’nin sahneye çıkacağı Kentpark’a kadar yürüdü. 

Burada Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, coşkulu bir konuşma yaptı. Akay, şu ifadelere yer verdi: 30 Ağustos; koskoca bir ulusun yarınlarının hikayesi, yıkılan umutların, kaybolan aşkların, yok olan hayallerin yeniden var oluşunun hikayesi 30 Ağustos… 30 ağustos; emek verenlerin, feda edenlerin, korkmadan yol yürüyenlerin, gücünü sadece ve sadece milletinden alanların hikayesi. 30 ağustos, sabredenlerin, tükenmeyenlerin, gelecek güzel günleri görebilenlerin hikayesi. 30 Ağustos cesaretle karar verenlerin, 30 Ağustos korkmadan yola çıkanların, başkalarının çizdiği kadere boyun eğmeyenlerin, kendi kaderimi kendim çizerim diyenlerin hikayesi. Bir veda 30 Ağustos; geri dönmeyenlerin, dönüpte bulamayanların acıklı hikayesi 30 ağustos. Memleketini kaybetmektense her şeyini feda edenlerin hikayesi. Ümidini yitirmeyenlerin, geleceğe yön verenlerin cesaretle yol yürüyenlerin sil baştan tarih yazan ay yıldızlı yüreklerin hikayesi 30 ağustos. İstiklali uğruna istikbalinden vazgeçenlerin hikayesi, hepimizin varlık sebebi 30 Ağustos. Ve 30 Ağustos; mavi gözlü bir sevdanın ilmek ilmek ördüğü, yoktan var ettiği, bir büyük kahramanlık hikayesinin adıdır 30 Ağustos. Bugün 101 yıl sonra bu akşam 30 Ağustos 2023 dolup taşan caddeler de on binlerle birlikte bu meydanlar da bizim hikayemiz. Bu meydanlar; tarihine sahip çıkanların, bayrağını elinden bırakmayanların meydanları. Umutsuzluk nedir bilmeyenlerin, yılmayanların, yıkılmayanların,

düşse de ayağa kalkanların, küllerimizden yeniden doğarız diyenlerin meydanları. Bu meydanlar direnenlerin, bu meydanlar zafere inananların, bu meydanlar asla vazgeçmem diyenlerin meydanları.

Bu meydanlar; zincirlerini kıranların, hedefine koşanların, ölüm fermanlarını yırtıp atanların meydanları. Bu meydanlar; gerçek nedir görenlerin yalan nedir bilenlerin meydanları. Bu meydanlar; sevmek nedir bilenlerin saymak nedir bilenlerin vefa nedir bilenlerin meydanları. İşte bu meydanlar; bu memleketi kurtaran atasının adının Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu haykıranların meydanları. Bu meydanlar her gün katlanarak büyüyen bu büyük sevdanın adı. Ve bu meydanlar; vefasızlara, tarih bilmeyen soysuzlara, atasının adını anmayan korkaklara, bir duayı okumayan ahmaklara verilen dersin adıdır bu meydanlar. İşte bizler tarihimizden ve bu meydanlardan aldığımız güç ile Atatürk’ümüzün izinden hiç şaşmadan yol yürüyoruz. Gücümüzün de kuvvetimizin de nefesimizin de mücadelemizin de cesaretimizin de sebebi sizlersiniz. Sizde bu birliktelik var oldukça sizde bu yürekler var oldukça inanın daha çok yollar yürüyeceğiz. Bu şanlı zafer gecesinde meydanlarda bizleri yalnız bırakmayan, taşına, toprağına, ay yıldızlı bayrağına sahip çıkan tüm hemşehrilerime, kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum, saygılarımı gönderiyorum.

Dünyanın en meşru en haklı, en ahlaklı savaşında canını veren milli mücadele kahramanlarımıza, ve bu topraklarda başımızı eğdirmeyen kurtuluş savaşının baş kahramanı sevdamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze minnetle şükranla hasretle. Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Editör: Fatih ERGE