Vali Yıldrım mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Anayasa ile güvence altına alınan, dolayısıyla kamusal bir hak olan savunma hakkının temsilcisi olan avukatlar için her yıl, 5 Nisan tarihi “Avukatlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Avukatlık mesleği, gerek iş, gerek özel hayatımızdaki anlaşmazlıkların, adaletsizliklerin düzeltilmesi, haklının hakkını alabilmesi, gerçeklerin ortaya çıkması açısından büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızı sahip olduğu haklar konusunda bilgilendiren ve haklarının korunmasında onları yönlendirerek yardımcı olan avukatlarımız, çok önemli bir kamu hizmeti yerine getirmektedir.

“Adalet Mülkün Temelidir” sözünden hareketle, adaletin tecellisinde önemli bir mesuliyet üstlenen tüm Avukatlarımızın “Avukatlar Günü”nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."

EDİTÖR YORUMU

5 NİSAN NEDEN AVUKATLAR GÜNÜ OLARAK KUTLANIYOR?

5 Nisan Avukatlar Günü, Türkiye'de her yıl 5 Nisan tarihinde kutlanan bir tarihtir. Bu gün, 5 Nisan 1921'de Türkiye Barolar Birliği'nin kuruluşunun yıl dönümüdür. Türkiye Barolar Birliği, ülkedeki tüm baroları temsil eden ve avukatların mesleki faaliyetlerini düzenleyen bir kuruluştur. Bu nedenle, 5 Nisan Avukatlar Günü, Türk avukatlarının mesleki dayanışma ve birlikteliklerini kutladıkları önemli bir gündür.

Editör: Fatih ERGE