Ölüm Döşeğindeki Kanser Hastalarını Örgüt Lideri Doktor Optimed ile Resmen Soymuşlar

Tekirdağ’da kanser hastalarından ilaç ve ameliyat paraları adı altında para talep ettikleri gerekçesiyle haklarında iddianame hazırlanan doktor ve hastane çalışanlarının yargılandığı dava Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Devleti dolandırmak için örgüt kurmak ve örgütün liderliğini yapmak suçlaması ile hakim karşısına çıkan Prof. Dr. Tamer Sarıoğlu’nun, medikal firmalarından kız arkadaşı vasıtasıyla aldığı rüşvet ise polisin teknik takibine yansıdı. Yine Sarıoğlu ve Yasin Duran isimli doktorların özel Optimed Hastanesi’de Doktor Onur Kesler adına gizli ameliyatlar yaptığı yine buradan da sekreterleri hesabına yatan paralaradan rüşvet aldıkları iddianameye yansıdı. Mahkemede etkin pişmanlıktan yararlanarak vicdanen rahatsız olduğunu söyleyen Yavuz Duran isimli kanser ilacı satan firmanın sahibi rüşvet çarkını tek tek anlattı.

TEKİRDAĞ POLİSİ KANSER ÇETESİNİ ÇÖKELTTİ

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen soruşturma çerçevesinde bir doktorun kanser hastası olan vatandaşlardan ilaç parası ve ameliyat parası adı altında paralar talep ettiği, ayrıca bu konuyla alakalı olarak bazı medikal firma yetkilileri ve özel hastane çalışanlarının içinde olduğu şahıslara yönelik Süleymanpaşa, Çorlu ilçeleri ve İstanbul’da eş zamanlı operasyon düzenlemişti.Yapılan tahkikatların ardından, gözaltına alınan şüphelilerden 5’i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Geriye kalan 7 kişiden 5’i yurtdışı yasağı konularak, 1 kişi adli kontrol şartıyla, 1’i ise savcılıktan serbest kalmıştı.

SUÇ ÖRGÜTÜNÜN LİDERİ PROFESÖR

Aralarında Namık Kemal Üniversites Hastanesi doktorları, Özel Optimed Hastanesi yönetici ve doktorları, medikal firması çalışanlarının bulunduğu toplam 10 kişinin yargılamasına bugün Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanıldı. Sanıklar hakkında Devleti Zarara Uğratmak için Örgüt Kurmak, Örgüt Liderliğini NKÜ’de görevli Prof. Dr. Tamer Sarıoğlu’nun yaptığı örgüte üye olmak, irtikap, görevi kötüye kullanma, suçtan kazanılan parayı aklama gibi suçlamalarla dava açıldı.

100’ÜN ÜZERİNDE ŞİKAYETÇİSİ VAR

100’ün üzerinde şikayetçi olan dosyada yargılanan 10 sanığı toplam 19 avukat savundu. Mahkeme Başkanı Kasım Can Sarıkaya sanıkların tek tek ifadelerini huzurda yeniden aldı. Bazı sanıklar tutuklandıktan sonra savcılıktan ifade vererek rüşvet çarkının nasıl işlediğini anlattı. Ölüm döşeğindeki kanser hastalarına sıcak ped kemotorapi ilacını zorunlu tutan doktorların buradan yüksek paralar aldığı belirlendi.

RESMEN KANSER HASTALARINI SOYMUŞLAR

İddianamede Örgüt Liderliği ile suçlanan Prof. Dr. Tamer Sarıoğlu’nun hastalara kanser hsatalarına uygulanan sıcak kemotoropiyi hsatalara zorunlu tutarak, yine hastaların bir firmadan bu ürünleri almasını sağladığı, firmanın da her hattığı ilaç başına kız arkadaşı ve sekreterler üzerinden banka yoluyla bazen de doktora elden vererek ödeme yaptığı ortaya çıktı.

OPTİMED HASTANESİ DE İŞİN İÇİNDE

Önceleri NKÜ Hastanesi^nde bu işlemleri yapan Tamer Sarıoğlu ve Yasin Duran isimli doktorların özel Optimed Hastanesi’de Doktor Onur Kesler adına özel hastanede kayıt açtılarak gizli amaeliyatlar yaptığı yine buradan da medikal firmaları tarafından sekreterleri hesabına yatan paralaradan rüşvet aldıkları iddianameye yansıdı. Polisin yaptığı teknik takipte ise bu durumun tespit edildiği ortaya çıktı. Yine iddianamede telefon dinlemelerine ve mesajlaşmalara para trafiğinin yansıdığı görüldü.

MEDİKAL FİRMASI SAHİBİ HERŞEYİ İTİRAF ETTİ

Kanser hsataları üzerinden yapılan vurgunu anlatan Yavuz Duran isimli medikal firması sahibi, “Tamer beyi Edirne’den tanırım.Tekirdağ’a geldiğinde irtibatım devam etti. Tamer Bey sıcak kemotorapi uygulanacak hastaları bize yönlendiriyordu. Bende onun sattığı hastalara malzeme satışı yapıyordum. Elde ettiğim karın tamamını Sanık Tamer’e veriyordum. 12 bin TL’ye aldığım malzemeyi 28 bin TL’ye satıyordum. 15 binini ben alıyordum geri kalanını Tamer beye elden ve yakın arkadaşı üzerinden banka yoluyla iletiyordum. 8, 9 ay böyle çalıştık. Vicdanın rahatsız olduğu için kendisiyle çalışmayı bıraktım. Paraları Sanık Tamer’in Medine Budak isimli kız arkadaşına havale ediyordum. Tamer bey sıcak kemotorapi uygulamasının çok fazla yapıyordu. Tamer’e verdiğim paradan vicdanen rahatsız olduğu için bu işi bıraktım. Pişmanım. Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum” dedi.

Sanıkların ifadesi alınmaya başlanan mahkeme ise devam ediyor. Tekirdağ İl Emniyet müdürlüğünün yaptığı takip ve operasyon takdir topladı. 

Editör: Fatih ERGE