Tekirdağ Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurula; Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve dernek üyeleri katıldı. 4 yıldır görevde olan İbrahim Toruk ve Yönetim Kurulu/Denetim Kurulu Üyeleri, güven tazeleyerek oybirliği ile tekrar yönetime seçildiler.

Divan Başkanlığı’nı Zekeriya Uzun’un üstlendiği genel kurulda dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan İbrahim Toruk, 4 yıl boyunca tek hedeflerinin bölgemiz Trakya’da tohumculuk sektörünün tüm Türkiye tarafından öğrenilmesi ve bölgemizde üretimi yapılan tohumlukların Türkiye sathına yayılması olduğunu açıkladı.

Dernek olarak kuruluş amacının Trakya bölgesindeki bütünleşme/birleşme hareketine tanıtımını ve PR’ını yapmak olduğunu söyleyen Başkan İbrahim Toruk; “Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte ortak şirketimiz Trakya Tohum A.Ş. başta olmak üzere tüm şirket üyelerimizin üretim araştırma faaliyetlerinin tanıtım çalışmalarını yürüttük. Trakya bölgemize ilk defa bir UR-GE Projesi yapıyoruz, dernek olarak sektörümüzle ilgili vakıf, kooperatif kurmada önderlik ediyoruz. Bu çalışmaların yanında, özellikle bilim adamı olan üyelerimizin desteğiyle ulusal ve uluslararası düzeyde çalıştaylar düzenleyip; tohumculuk adına deneyimlerin anlatılması konusunda atılımlar yapıyoruz. 4 yıl boyunca 200-250 aktivitenin altına imza attık” diyerek yönetim kurulunun 4 yıllık faaliyet raporunu sundu.

Genel kurula katılan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; “Trakya Kalkınma Ajansı olarak Türkiye’nin en stratejik sektörünün tohumculuk sektörü olduğunu biliyoruz. Tohumculuk sektöründe birlikte hareket etmenin, el ele vermenin bölge genelindeki irili ufaklı onlarca bileşeni bir araya getirerek büyük bir sinerji kattığımızın bilincindeyiz. Trakya Tohumcular Derneği’nin bu bileşenlerden biri olduğunu, derneğin faaliyetlerinden ve 4 yılda Trakya tohumculuğunun markasına kattığı değeri görmekteyiz. Daha fazla birliktelik ve derneğin çalışmalarını tabana yaymasıyla, işin içine tüm üyelerinin emeğini katmasıyla daha büyük başarılar elde edebileceğini göstermektedir” diye konuştu.

Derneğin daha bütünleyici olması gerektiğini belirten Şahin; Trakya genelinde sivil ve gönüllülüğe dayanan çalışmaları desteklemenin Kalkınma Ajansları’nın görevi olduğu bilinciyle Trakya Tohumcular Derneği’nin çalışmalarını destekleyeceklerini açıkladı ve yönetimin başarılarının devamını diledi.

Mahmut Şahin, Trakya bölgesi için çalışan, Trakya’nın gelişmesi için yol yürüyen herkesin destekçisi olduklarını, tüm projelerini ciddiye aldıklarını ve projelerine destek verdiklerini belirterek; bunun en güzel örneklerden birinin Trakya Tohumcular Derneği olduğunu, bundan sonra da yoğun olarak destekleneceğini vurguladı. Mahmut Şahin ayrıca, Trakya Kalkınma Ajansı’nın sadece tohumculukta değil, tüm sektörlerde sivil inisiyatif alan, gönüllülük esasına dayanan dernekleri desteklemekte olduğunu, kendilerine gelen ve Trakya’nın kalkınması için mücadele herkesi destekleyeceklerini aktardı.

Genel kurulda gündem görüşmelerinin sonunda organların seçimi yapıldı. Geçmiş 4 yıldaki çalışmaların mimari olan tüm yetkili organlar, oybirliği ile yeniden seçilerek güven tazeledi.

Dilek ve temenniler bölümünde üye konuşmalarından sonra teşekkür konuşmasını yapan Başkan İbrahim Toruk, en büyük destekçilerinin Trakya Kalkınma Ajansı başta olmak üzere Valilikler, Tarım İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Üniversiteler olduğunu ve el ele vererek Trakya tohumculuğunu dünya markası yapmak istediklerini, geçmiş 4 yıldaki deneyimle daha yapıcı bir çalışma sergileyeceklerini, tohumculuğun Trakya bölgesindeki en stratejik sektör olduğunu her yerde dile getireceklerini, Türk ve dünya tohumculuğuna bu çalışmalarıyla yol gösterici olacaklarını açıkladı. Toruk ayrıca, kendilerine güvenen üyelerin ve kamuoyunun bu güvenini boşa çıkarmayacaklarını, gönüllülük esasına göre çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Trakya Tohumcular Derneği’nde yeni seçilen yetkili organlar:

Yönetim Kurulu Asil Üyeler: İBRAHİM TORUK(BAŞKAN), 2A TOHUMCULUK LTD, HUNTAŞ A.Ş, YAVUZLAR TARIM LTD ŞTİ, KARTAŞ TARIM ÜR., YAŞARB TOHUMCULUK, İ.EVREN GERVAN.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: İSMET BAŞER, SARI TOHUMCULUK A.Ş. ÇAMLICA TOHUM, ÖNDER TOHUMCULUK, ORTAÇ TOHUM, ALPAY BALKAN, BİROL DEVİREN.
Denetim Kurulu Asil Üyeler: M. İBRAHİM YILMAZ, CTO TOHUM, İYİ TARIM UYGULAMALI.

Denetim Kurulu Yedek Üyeler: OĞUZ BİLGİN, CELAL BÜYÜKEKŞİ, ZGB TARIM ÜRÜNLER.

Editör: Fatih ERGE