AK  Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş, “Ayçiçeklerin zamanında suyu almaması ayçiçeğinin kafalarının büyümemesi nedeniyle çiftçilerimizden tarım il müdürlüğümüze, siyasilere gelen dört çeşit talep var. Bunların hepsini listeledik. Özellikle afet bölgesi ilan edilmesi, Ziraat Bankası ve tarım kredisine krediye olan borçların ötelenmesi, ertelenmesi bu taleplerin hepsini milletvekillerimiz aracılığıyla bakanlığımıza bildirdik” diye konuştu.

AK  Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş, AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezai Çetin ile birlikte  Batı Trakya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Necmi Işıksal ve üyelerinden basının sıkıntılarını dinleyen Gümüş, gazetecilerin ayçiçeğinde yaşanan sıkıntılarla ilgili sorularını cevapladı.

ALİ GÜMÜŞ’TEN AYÇİÇEĞİ AÇIKLAMASI

Gümüş: Kış aylarında yaşanan kuraklık Tekirdağ çiftçisini olumsuz etkiledi. Buğdayda verimlerin düştüğü Trakya ve Tekirdağ’da ayçiçek de olumsuz etkilendi. Boyları büyümeyen ayçiçek tarlada kaldı. Çiftçi biçilemeyecek durumda olan ayçiçek için afet bölgesi ilan edilmesini istiyor. Tekirdağ’ın meclise gönderdiği 8 milletvekili de ayrı ayrı açıklama yaparak Tekirdağ çiftçisinin yanında olduklarını ve bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

ÇİFTÇİLER: AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Gümüş: Tekirdağ başta olmak üzere Trakya’nın tamamında etkili olan kış kuraklığı nedeniyle çiftçi zor günler geçiriyor. Buğdağda rekoltenin düştüğü Tekirdağ’da ayçiçek de durum daha vahim. Kuraklık nedeniyle boy ve kafası büyümeyen ayçiçek biçilemeyecek durumda. Zor durumdaki çiftçiler, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve kredi borçlarının ertelenmesini talep etti. Tekirdağ’ın 8 milletvekili Tekirdağ Odak Haber’in sorularını yanıtlayarak çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

İLİMİZDE BİR KURAKLIK SÖZ KONUSU

Gümüş: Evet kıymetli arkadaşlar. Bu hafta sizler aracılığıyla da milletvekillerimize birçok talep geldi. Dün akşam ilçe başkanlarımız ve üç milletvekilimizle beraber il yönetim kurulunda önce, sonra da belediye başkanlarımız ve ilçe başkanlarımızla genel yas değerlendirmesi yaparken ya özellikle yerel seçimlere yürürken milletimizin sesine kulak veren iktidar partisi olarak en önemli gündem maddemiz sizin sorunuzda zikrettiğiniz bu kış kış yağmurlarının ve kar yağışlarının yaşanmaması ilkbahar döneminde de çok kısmi olarak yağış olsa da belli bölgelere yağışın düşmemesi nedeniyle ilimizde bir kuraklık söz konusu. Nitekim bu yaşadığımız temmuz ayında da herhalde sıcaklık rekorlarının kırılmasının sebebi de budur.

YÜZDE 30 VERİM DÜŞÜŞÜ BEKLENİYOR

Gümüş: Ayçiçekle ilgili olarak birçok il yöneticimizden, ilçe başkanlarımızdan, şehrimizden gelen tüm talepleri dün gece yarılarına kadar varan toplantıda değerlendirdik. Sizin sorunuzda bahsettiğiniz sorun
sorun dile getirildi. Özellikle geçen sene 2022 yılı itibariyle 347 Bin ton civarında ayçiçeği üretimi gerçekleşmişti.  Tekirdağ ilinde  bu yıl 350 bin  dikim alanı ve ÇKS kayıtlarına göre rekolte bekleniyorken yağışların düzenli olmaması veya kısmi yüzeysel gerçekleşmesi nedeniyle yüzde 25-30 arasında bakanlığımız öngörülerine göre bir verim bekleniyor. Bir verim düşüşü bekleniyor.

ÇİFTÇİLERİN HÜKÜMETTEN 4 TALEBİ VAR

Gümüş: Çiftçimizin sorunuzda dile getirdiğiniz gibi ayçiçeklerin zamanında suyu almaması ayçiçeğinin kafalarının büyümemesi gibi bir neticeye sebebiyet verdi. Bize çiftçilerimizden tarım il müdürlüğümüze, siyasilere gelen dört çeşit talep var. Bunların hepsini listeledik. Özellikle afet bölgesi ilan edilmesi Ziraat Bankası ve tarım kredisine krediye olan borçların ötelenmesi, ertelenmesi bu taleplerin hepsini milletvekillerimiz aracılığıyla bakanlığımıza bildirdik. İnşallah tarım ilçe ve il müdürlüklerimizden alınan verileri de değerlendirerek bakanlığımızın bu konuda çözümü için katkı vermesine vesile olmaya gayret edeceğiz.

ÇEKİRGE SORUNU BERTARAF EDİLDİ

Gümüş: Çekirgeyle ilgili olarak da Kayı Köyü’nde Süleymanpaşa’mıza bağlı mahallemizde kısmi özellikle Muratlı ilçesinde de Hanoğlu Mahallesi’nde çekirgelerin yoğun şekilde bulunduğu ve tarım üretimimize zarar verecek seviyeye geldiğini duyduğumuzda basınımız önce buna haberdar olmuştu. Bakanlığımız derhal etkin ilaçları temin edip bölgeye yayılmasını engellemek için bu ilaçları temin etti. Müdürlüğümüzün ekipleriyle beraber milletvekilimiz Gökhan Diktaş’la beraber gidip bölgeye biz de ziyaret ettik. Ilki aşılamaya da katıldık. Bugün aldığımız verilere göre de çekirge tehlikesi bertaraf edilmiş durumda. Çok etkin bir ilaç derhal ilaçlama yapıldığında bölgeye tesir eden bir ilaç kullanılmıştı. Şu an o tehdit bertaraf oldu. Bunu da zaten mevsimsel olarak az önceki soruda sorduğunuz kuraklıkla ilgili olduğunu teyit etmiştik. şu an o tehlikede bertaraf edildi

Editör: Fatih ERGE