Hafif yağmur altında gerçekleşen iftar programı, 3 binden fazla mahalle sakinini aynı sofrada bir araya getirdi. Her akşam farklı bir mahallede organize edilen Gönül Sofraları Mahalle İftarları programında Süleymanpaşa’da yaşayan on binlerce vatandaş Ramazan’ın birlik ve beraberlik aşılayan ruhunu idrak ediyor. Bu yılın ilk Gönül Sofrası Atatürk Mahallesi’nde kurulurken, 7’den 70’e 3 bin Süleymanpaşalı aynı anda oruç açarak aynı duaya “Âmin,” dedi.

İLAHİ KONSERİ MEST ETTİ

Gönül Sofralarında buluşan vatandaşları tek tek selamlayarak alanda dolaşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, iftara katılan herkese Ramazan’ın hayırlı olması diledi. İftar saati öncesi Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Şefi Salih Demirci, ilahilerden oluşan bir dinleti sundu. Oruçların açılmasının ardından ise Eski Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen iftar duası yaptı.

BAŞKAN YÜKSEL GÖNÜL SOFRASINDA BULUŞAN VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Gürlen’in ardından sahneye gelen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, iftara ilgi gösteren ve birlikte oruç açan Süleymanpaşalılara hitap ettiği konuşmasında Ramazan ayına erişmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Yüksel, son 3 yılda yaşanan Korona virüsü salgını, orman yangınları ve geçtiğimiz ay 11 ilimizde yıkıma sebep olan deprem gibi büyük felaketlerin ardından millet olarak her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimize vurgu yaptı. Süleymanpaşa’da depreme karşı önemli adımlar attıklarını ifade eden Yüksel, bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamak için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YÜKSEL: “HAYIRLI RAMAZANLAR”

İftarın ardından Karagöz ve Hacivat gösterisi çocuklara neşeli anlar yaşatırken, pamuk şekeri, Osmanlı macunu ve Ramazan şerbeti ikramları da Ramazan geleneklerini yeniden hatırlattı.

Programdan sonra açıklamada bulunan Başkan Yüksel, “Ramazan-ı Şerif’in gönüllere huzur ve neşe veren manevi ikliminde, Geleneksel Gönül Sofraları İftarlarımıza Atatürk Mahallemizden başladık. Aynı sofrada buluştuğumuz hemşehrilerimizle birlikte ilk oruçlarımızı açarak, Ramazan ayının bereketini paylaştık. Rabbim, cümlemizin ibadetini kabul ve makbul eylesin. Hayırlı Ramazanlar,” diye konuştu.

Gönül Sofraları Mahalle İftarları, sırasıyla Yavuz, Altınova, 100. Yıl, Karacakılavuz, Banarlı, Kumbağ ve Barbaros Mahalleleri ile devam edecek.

Editör: Fatih ERGE