Yapılan incelemelerde, Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi sayesinde dereye yapılan endüstriyel atıksu deşarjlarının azaldığı tespit edildi. Ancak Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (TESKİ) 6 farklı noktadan arıtılmadan dereye bıraktığı evsel atıksuların kirliliği ve kokuyu artırdığı görüldü.

Belediye Başkanı, Devlet Su İşleri (DSİ) ile görüşerek derede ıslah çalışmalarının başlatılmasını sağladı. Ayrıca, TESKİ'nin dereye yaptığı deşarjları kontrol altına alarak, bu atıksuların arıtma tesisinde arıtılması için girişimlerde bulundu.

Başkan Topak, "Ergene Belediyesi olarak vatandaşlarımızın her sorununda yanlarında olacağız" diyerek, Çorlu Deresi'ndeki kirlilik ve koku probleminin kısa süre içinde çözüme kavuşturulacağını vurguladı.

Yapılacak çalışmalarla, Çorlu Deresi'ndeki kirliliğin ve kötü kokununönemli ölçüde azalacağı ve bölge halkının yaşam kalitesinin artacağı öngörülüyor

Başkan Topak paylaşımında: 

HER KONUYU TAKİP EDİYOR, HER SORUNU ÇÖZÜYORUZ

Bölgemizin kanayan yarası olan yıllardır atıksu deşarjı ile kirletilen ve ilçemiz sınırlarından geçen Çorlu Deresindeki kirliliği yerinde inceledim. Dereyi kirleten kaynaklarla ilgili tespitlerimizi yaptık. Ergene Derin Deniz Deşarj projesinin hayata geçmesiyle birlikte dereye yapılan endüstriyel atıksu deşarjlarının azaldığını gördük. Ancak TESKİ 6 ayrı noktadan evsel atıksulari hiç bir işlem yapmadan, olduğu gibi Çorlu Deresine bırakıyor. Evsel atıksular arıtılmadan dereye deşarj edildiği için derenin kokusu ve kirliliği artıyor. Deredeki kirlilik ve koku problemini çözmek için gerekli girişimlerde bulunduk. Devlet Su İşleri (DSİ) ile gerekli görüşmeleri yaptık ve ekipler deredeki ıslah çalışmalarına başladı. Tamamlanınca Çorlu Deresindeki koku ve kirlilik büyük ölçüde azalacak. Teski de dereye yapılan deşarjları kontrol altına alarak, bu atık suları arıtma tesisinde artırsa derede kirlilik ve koku büyük ölçüde giderilmiş olacak.

Ergene Belediyesi olarak vatandaşlarımızın her sorununda yanlarında olacağız.

Editör: Fatih ERGE