Trakya Kalkınma Ajansı Trakya Toplantı Salonu’nda yapılan ehliyet ve sertifika dağıtım törenine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği üyesi gazeteciler katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, teknolojinin baş döndürücü bir şekilde geliştiği çağımızda haberi en hızlı ve doğru şekilde okuyucuya ulaştırmanın önemli hale geldiğini belirtti. Bunu yaparken de teknolojinin bütün imkânlarının kullanılması gerektiğini vurgulayan Şahin, Trakya’da eksikliği görülen İHA eğitimleri ile ilgili yolun bu proje ile açıldığını söyledi. Şahin, Trakya’da bulunan diğer basın STK’larına da projenin örnek olmasını dilediğini belirtti. Daha sonra Genel Sekreter Mahmut Şahin ve Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın eğitimlerini ve tamamlama sınavını başarıyla tamamlayan 17 gazeteciye katılım sertifikalarını ve ehliyetlerini verdi. Tören katılımcıların toplu bir hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

Drone Eğitim Teknik Destek Projesi

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği üyeleri ve medya alanında faaliyet gösteren toplam 17 kişiye Trakya Kalkınma Ajansı’nın açtığı Teknik Destek Programı kapsamında İHA eğitimi verildi. Toplam 36 saat süren eğitim 19-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilsi. Eğitimin içeriğinde, İha Tanıtımı, Seyrüsefer ve Operasyon, Hava Aracı Uçuş Dinamiği, ve Uçuş Prensipleri,  ATC Usulleri  ve Havacılık Frezyolojisi, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Meteoroloji, Kumanda Edilebilir Sistemler, Bakım ve Onarım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar  konuları işlenerek, drone uçuşu uygulamalı olarak tamamlandı.

Teknik bilgiye yönelik eğitimler Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nin seminer salonunda, uygulamalı dersler ise Tekirdağspor tesislerinde gerçekleştirildi.

Drone kullanımını bilmeyen 17 kişinin mesleki gelişimlerine katkı sağlanmış ve bu kişilere haber niteliğinin artması, Trakya bölgesinde ve ulusalda, içeriği genişletilmiş,  farklı görüntü açılarıyla kaliteli ve yeni tekniklerle haberler sunulması yönünde destek olundu.

Editör: Fatih ERGE