Yontar’a ziyaret süresince Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin, İl Kadın Kolları Başkanı Büşra Nur Pelen, Süleymanpaşa İlçe Kadın Kolları Başkanı Tülay Başbuğ ve İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Gülay Karaca eşlik etti. 

Ziyaret çerçevesinde ilimiz genelindeki camilerin genel durumları ve depreme dayanıklılıkları ile ilgili bilgiler alındı. Cami sayısının hemşehrilerimizin ihtiyacını karşılama noktasındaki yeterliliği görüşüldü.  

Özellikle Tekirdağ’daki kız öğrenci yurdu eksikliği ve bu eksiklikten kaynaklı kız çocuklarımızın eğitim öğretim hayatından uzaklaşması gibi ortaya çıkan olumsuz durumlar ve bu konuda ailelerin yaşadığı maddi zorluklar değerlendirildi. Konu ile ilgili çekinceler karşılıklı olarak dile getirildi.  

Özellikle, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin uluslararası standartlara haiz olan bir ilahiyat fakültesi olarak değerlendirilmesi konusu görüşüldü. Trakya’nın ülkemizin Batı’ya açılan kapısı olması ve turizm potansiyelinin bölgedeki diğer illere nazaran yüksek olması sebebiyle buradaki ilahiyat eğitiminin uluslararası alana yayılması gerekliliği üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. 

İl Müftüsü Mustafa Soykök de camilerin temizliği konusunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu hizmetler için Yontar’a ve nezdinde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkürlerini iletti. 

Ziyaret bitiminde Yontar İl Müftüsü Soykök'e ve müftülük çalışanlarına misafirperverlikleri için teşekkür etti. Soykök de Yontar'a nazik ziyaretleri için teşekkür ettikten sonra Diyanet Yayınları'ndan hediyelerini takdim etti.

Editör: Fatih ERGE