CHP Tekirdağ Eski İl Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Şeref Çetin, CHP İl Binası Kuvayı Milliye Salonu’nda Süleymanapaşa Belediye Başkanlığı için aday adaylığını basına ve partililere açıkladı. Çetin’in açıklamasına CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin, CHP İl Başkan Yardımcısı Levent Gündoğdu ve partililer katıldı.

‘2019 YILINDA EMANETE VERDIĞIMIZ SÜLEYMANPAŞA’YI TEKRAR ALACAĞIZ’

30 yıldır İnşaat Mühendisi olarak Süleymanapaşa’da çalıştığını ifade eden Çetin, “Süleymanpaşanın sorunlarını bilen biri olarak bilimin ışığında, şeffaf, hesap veren ve hesap soran, birlikte karar alan, katılımcı demokrasi anlayışı ile sorunlara kalıcı çözümleri beraber üreten, altyapısı ve üstyapısı tamamlanmış, kadınların, çocukların, gençlerin, ilçede yaşayan herkesin mutlu, huzurlu ve güven içinde yaşamasını sağlayan sürdürülebilir bir belediyecilik anlayışını oturtmak için 2019 yılında emanete verdiğimiz Süleymanpaşa Belediyesinde tekrar CHP nin altı oklu bayrağını dalgalandırmak için, Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde Süleymanpaşa Belediye Başkan Aday Adayıyım” ded,

‘50-60 Yıl Ilerisi Düşünülerek Projeler Yapacağız’

Çetin, “Süleymanpaşa; yaşadığımız şehir, coğrafi konum itibarı ile ülkemizin en güzel yerleşim yerlerinden biridir. Büyükşehir olmamız ve Süleymanpaşa’nın Büyükşehirin Merkezi olması nedeniyle kentimiz hızla büyümektedir. Hızlı büyüme göz önünde bulundurularak buna uygun bir şekilde genişleme planları hazırlanmalıdır. Bu planlar hazırlanırken 3-5 yıllık değil en az 50-60 yıl ilerisi düşünülerek projelendirilmelidir. Belediye olarak bize düşen kentimizin kontrollü büyümesini planlamak ve sağlamaktır. Burada önemli olan bu büyümede bizim söz sahibi olmamızdır, kentimiz hakkında kararları başkalarının değil bizim vermemizdir. Şehrimiz; ülkemizin her açıdan önemli ve en büyük kenti olan İstanbul’a bir saat mesafededir. Ancak bu kadar yakınında olmakla beraber, İstanbul’un kentimize hiçbir ekonomik katkısı yoktur. Biz Tekirdağlılar olarak İstanbul’un ekonomisinden daha fazla payı nasıl alırız bu yönde projeler geliştirmeli ve çalışmalıyız. Bu amaçla insanları şehrimize çekecek turizm tesisleri, eğlence ve alışveriş mekanları, lokantalar gibi yatırımların yapılmasını sağlamalıyız. Çiftçimizin ürettiği her türlü tarım ve hayvansal ürünü kooperatifler aracılığı ile büyükşehirlere ulaştırmalıyız” dedi.

YAPACAKLARINI TEK TEK ANLATTI

Çetin, “Kentimizde insan odaklı bir belediyecilik anlayışını yürürlüğe koyacağız. Sadece sokak belediyeciliği değil, insana hizmet etmeye yönelen, insanın yaşam alanlarını düzenleyen, gereksinimlerini karşılayan, bu konuda çok önemli adımları atan bir belediyecilik programının uyguladığını halkımız görecektir. Belediye hizmetlerinin tümünde engellilerin sosyal yaşamlarını kolaylaştırılacak düzenlemeler yapılacaktır. Engellilerin örgütlerinin daha rahat çalışacakları yer tahsisleri için gerekli planlama yapılacaktır. Kentimizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğin önlenebilmesi için istihdama yönelik projelerimiz uygulamaya koyulacaktır. Öncelikle Mahalle meclislerini kuracağız. Katılımcı, çoğulcu, etkin, demokratik, çağdaş bir yerel yönetim anlayışı ve halkımızın, yönetimin müşterisi değil, ortağı olduğu inancı ile Mahalle Meclisleri kurulacak. Şehir merkezindeki trafiği rahatlamak amacıyla şehir dışına yeni alışveriş ve yaşam merkezi kurulması için gerekli girişimler yapılacak.Sahili yeniden projelendireceğiz. Böylece sahilden maksimum keyifle faydalanmak mümkün olacaktır, özellikle balık lokantalarının artması girişimde bulunulacaktır. 5 yılda 5 büyük “yaşam parkı’’ spor alanları, kafeleri ve yürüyüş parkurları yapılacak. En çok talep gören konulardan birisi de bu. İmar planlarımızda yerleri var. Halkımızın hafta sonunu ailece değerlendirebileceği yeşil alanları, spor sahaları, yüzme havuzları, piknik alanları bulunan 5 adet yaşam parkı, beş yılda oluşturulacaktır. Halkımızın Modern sağlıklı binalarda, deprem güvenliği olan, bol yeşil alanları ve kapalı otoparkı olan, çocuk parkı, spor alanları, sosyal tesisleri olan konut projelerini hayata geçirebilmek için mahalle bazında kentsel dönüşüm projeleri uygulayacağız. Şehrimizin uygun olan mahallelerinde bu projeleri hayata geçireceğiz.  Köylere geri dönüşü ve hayvancılığı teşvik etmek amacıyla köylerde Tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik projeler yapılacaktır. Ayrıca çiftçimizin bireysel ve kooperatifler yoluyla ürettikleri Belediyemizin desteği ile tüketici pazarlarına ulaştırılacaktır” dedi.

Editör: Fatih ERGE