Süleymanpaşa Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hamdi Şılga, kuruluşunun ardından geçen bir yıllık süreyi değerlendirdi. Bu sürede yaptıklarını paylaşan Şılga, Tekirdağ esnafına can suyu olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

ESNAFA 127 MİLYON PARA DAĞITTI

Bir yıllık sürede 127 milyon kredi dağıttıklarını ifade eden Şılga, “Bir yıldır biz bu yola çıktığımızdan bu yana öncelikle geçen 2022 yılının Ağustos ayında ilk basın açıklamamızı yapmıştık. O günden bugüne mücadele mücadele ikinci ayın 17’sinde 2023’de kooperatifimizin genel kurulu yapmış bulunmaktayız. Yani 56 ay çalışma sürecinde bu kooperatifin kurulmasına vesile olduk. Ekip arkadaşlarımın hep birlikte özveriyle çalışma sonucunda. Tabi ikinci ayın 17’sinden beri bugüne kadar yaklaşık 8 buçuk ay geçmiş bulunuyor. 8 buçuk ay içerisinde biz neler yaptık? Öncelikle 127 Milyon plasman gelerek bu parayı esnafımıza, sanatkarımıza dağıtımını sağladık. Yani biz o günden bugüne kadar 127milyon para dağıttık. Devletimizin bize göndermiş olduğu esnafına, sanatkarına, nefes kredisini  paylaşılmış olduk.  Tabii bu parayı paylaştırırken bunun içinde de vermiş olduğumuz kredilerden geri dönüşüm kredilerini sağladık” dedi.

KOOPETİFİ KURMAKLA TEKİRDAĞ’A BÜYÜK HİZMET ETTİK

Şılga: 335 kişiye kredi vermiştik. O gün ne dediysek bugün hepsi sonuçları net çıkmaktadır. Çünkü biz o gün bugünü görüyorduk. Ne dedik o gün biz. Ben diğer kooperatifte 12 yıldır başkan vekilliği yapıyordum. Seçkin Geçer kardeşimizle beraber orada hizmet ettik.  Esnafımız.300 kişi 400 kişi hep sıra bekliyordu. Bu kredileri veremiyorduk. Neden veremiyorduk? Esnaf çok kalabalık olduğu için veremiyorduk. Tüm esnafımıza can suyu olabilmek için 500 isteyene 300 verip diğerine de bir kredi kalsın diye mücadele ediyorduk. Tabii o zaman ne dedik. Biz Allah nasip eder de biz bu kooperatifi kurarsak bir yıl varmaz Ali Rıza başkanım yatırım kredisini verecek duruma geliriz demiştik ve bugün ne oldu? Şu anda Ali Rıza başkanım açıklama yaptı. Yatırım kredisini verebilecek güce sahibiz. Bunu açıkladı, nasıl verebiliyor bu yatırım? Yatırım kredisini çünkü ikinci esnaf kefalet kredi kooperatifi kurulunca ister istemez oradaki yığılmayı orada bekleyen esnafımıza krediyi bizlerdik. Onun eli hafiflemiş oldu. Ondan ötürü ve biz burada esnafımıza, sanatkarımıza, Tekirdağımıza çok faydalı bir iş yaptığımıza inanıyorum. Zaten o zaman da inanıyorduk. İnanmayanlar olsa bile çok az sayıdadır. Tekirdağ tek bir yumruk oldu ve bize de güvendi, inandı. Biz de onların güvencini samimiyetini kesinlikle hiç utandırmayacağız ve biz bu aşamayı yavaş yavaş yavaş yavaş bunlara geldik.

BAŞVURANA BİR MİLYON 500 BİN TL KREDİ VERECEK

Şılga: Şimdi yatırım kredisini ticari kredi diyelim ki esnafımızın bir aracı var. Ticari aracı var eskimiş yine araba alacak, onu veriyor, bir tane olacak onu satıyor ve biz de krediye başvuruyor. Aldığı araca göre biz  bir milyon 500 bin TL krediyi ticari araca veriyoruz. Bu 7 yıl ödemeli, 7 yıl ödemeli veyahut da bir iş yer alacak ama ticari iş yeri olmamış olacak ilk iş yeri araçta da ilk aracı. Dükkanda da dükkanı ilk iş yeri olacak. Dükkanda taşınmazda 10 yıl geri ödemeli kredi veriyoruz. Bu durum ticari araçta 7 yıl geri ödemeli. Bu ticari kredinin ilk taksiti 44 bin 900 TL’ye geliyor son taksiti de 13 bin liraya kadar düşüyor. Dükkanda 10 yıla yaydığımız zaman ilk taksiti 39 binden başlıyor son taksiti de. 12 bin liraya kadar düşüyor. Enflasyonla birlikte 2 yıldan sonra kira öder gibi ödüyorsunuz. Bu para 2 yıldan sonra kira gibi kalır dükkanı bedava dükkan sahibi olur, bedava araç sahibi olur.  Ben ilk günden bugüne kadar esnafımız, sanatkarımız tüm Tekirdağ’da yaşayan kardeşlerime, abilerime esnafımıza çok teşekkür ediyorum. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar. Biz de onlara en güzel şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz ve çalışacağız.

Editör: Fatih ERGE