CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, yasa teklifi ile ayçiçek ve buğday üretimi başta olmak üzere tarıma büyük darbe vuran kuraklığa ve çekirge istilasına karşı Trakya’nın afet bölgesi kapsamına alınmasını amaçladıklarını vurgulayarak, “Ayrıca tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması ve çiftçinin tarımsal topraktan kopmaması için çiftçilerin zararlarının tarım sigortasından karşılanması, Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının iki yıl süreyle faizsiz ertelenmesini istiyoruz” dedi.

SON 73 YILIN EN KURAK DÖNEMİ

Aygun, CHP’nin Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne Milletvekilleri olarak ortak imza ile yasa teklifi hazırladıklarını söyledi.  İklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Trakya’da; bu yıl ayçiçeği ve buğday başta olmak üzere tarımsal alanlarda çok ciddi bir kuraklık yaşandığını kaydeden Aygun, “Son iki yıldır Trakya’ya düşen yağışlarda yarı yarıya bir azalma görülmüştür.  Trakya Bölgesi’nde;  son 73 yılın en kurak dönemi yaşanmaktadır” dedi.

Mazot, tohum, gübre ve ilaçlama maliyetlerinin çok yükseldiği bir dönemde; üreticinin nefes alamaz hale geldiğini kaydeden Aygun, şunları söyledi:

“Bu iklim şartları ve üretim maliyetleri ile buğday, ayçiçek, pirinç, mısır vb. üreticileri üretim yapamaz hale gelmiştir.  Kuraklık ve çekirge popülasyonunda görülen aşırı artış sonucu özellikle ayçiçeğinde büyük kayıplar görülmüştür. Ayçiçeği özellikle kışın yağan yağışların toprakta birikimi ile yetişmektedir. Eğer toprakta yeterli nem bulunmaz ise ayçiçeğinin kuru tarım alanlarında yetiştirilmesi mümkün değildir. Ayçiçekler bodur kalmış,  biçerdöver giremez hale gelen tarlalar nedeniyle üreticiler büyük zarara uğramıştır” dedi.

Yasa teklifi ile 2023 yılında meydana gelen kuraklık ve çekirge istilası nedeniyle Trakya’nın afet bölgesi kapsamına alınmasını istediklerini anlatan Aygun,  “Üreticimize nefes vermeliyiz” diye konuştu.

Editör: Fatih ERGE