İlk Mobil Atık Getirme Merkezini Şubat 2022 yılında Kemalpaşa Mahallesi’ne kuran Saray Belediyesi çarşamba günü Ayaspaşa Mahallesi, Pazarcık Mahallesi ve Büyükyoncalı Mahallesi’ne Mobil Atık Getirme Merkezlerini yerleştirdi.

MOBİL ATIK GETİRME MERKEZLERİNİN SAYISI 4’E ÇIKTI
İlk Mobil Atık Getirme Merkezini 22 Şubat 2022 tarihinde Kemalpaşa Mahallesi’ne kuran Saray Belediyesi, Mobil Atık Getirme Merkezlerinin sayısını 4’e çıkardı. Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş Mobil Atık Getirme Merkezinin ikincisini elleriyle Ayaspaşa Mahallesi’ne yerleştirdi.  Saray Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün kaynak atölyesinde üretilen Mobil Atık Getirme Merkezleri Ayaspaşa Mahallesi Yüzüncü Yıl Caddesi’nde, Pazarcık Mahallesi Ayvacık Caddesi’nde ve Büyükyoncalı Mahallesi 1 Kasım Caddesi’nde vatandaşların hizmetine sunuldu. Evlerinde kağıt, metal, cam, plastik, elektronik ve pil atıklarını ayrıştıran vatandaşlar, mobil atık getirme merkezlerine atıklarını bırakabilecek.
“GERİ DÖNÜŞÜM FAALİYETLERİMİZE DUYARLILIĞINIZI BEKLİYORUZ”
Konuyla ilgili Saray Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sürdürülebilir bir atık yönetimi, toplumsal fayda ve tasarruf için 100.Yıl Atatürk Caddesi’ne, Ayvacık Caddesi’ne ve Büyükyoncalı 1 Kasım Caddesi’ne Mobil Atık Getirme Merkezlerimizi yerleştirdik. Tamamen belediyemizin imalatı olan bu konteynerlerle, atık toplama ve geri dönüşüm faaliyetimizle ilgili duyarlılığınızı ve ilginizi bekliyoruz.”

MOBİL ATIK MERKEZİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Mobil atık noktaları, atık yönetimi uygulamaları kapsamında son yıllarda önemli bir yer edinmiştir. Mobil atık noktaları, belirli bir alanda sık sık değiştirilen, taşınabilir atık toplama üniteleridir. Bu üniteler, sık kullanılan yerlerde, özellikle yoğun nüfuslu alanlarda, özellikle parklarda, plajlarda, etkinliklerde ve diğer topluluk etkinliklerinde kolaylıkla erişilebilir bir çözüm sunarlar.

Mobil atık noktalarının önemi, çevre kirliliği ile mücadelede, atık yönetimi faaliyetlerinde ve genel olarak yaşanabilir bir çevrenin korunmasında yatmaktadır. Bu mobil üniteler, hızlı bir şekilde atık toplamak ve imha etmek için tasarlanmıştır. İnsanların çöplerini doğru bir şekilde atabilecekleri ve doğal ortamı kirletmelerinin önüne geçebilecekleri uygun bir seçenek sunarlar.

Mobil atık noktalarının bir diğer önemi, geri dönüşüm uygulamalarının teşvik edilmesidir. Bu noktalar, farklı türdeki atıkları ayrıştırmak ve geri dönüşüme sokmak için uygun bir seçenek sunarlar. Bu sayede, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunulurken, çöplerin çevreye zarar vermesinin de önüne geçilmiş olunur.

Ayrıca, mobil atık noktaları, atık yönetimi hizmetlerinin yetersiz olduğu yerlerde önemli bir çözüm sunarlar. Bu noktalar, özellikle kırsal alanlarda, ulaşımın zor olduğu bölgelerde veya atık toplama hizmetlerinin sınırlı olduğu yerlerde etkili bir çözüm olabilir.

Sonuç olarak, mobil atık noktaları, çevre koruma faaliyetleri kapsamında önemli bir yere sahiptir. Atık yönetimi hizmetlerinin yetersiz olduğu yerlerde veya özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde, doğru atık yönetimi sağlamak için önemli bir araç olarak kullanılabilirler. Ayrıca, geri dönüşüm uygulamalarını teşvik ederek doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunurlar.

Editör: Fatih ERGE