Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN, Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilek ÖZMEN, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tülin YILDIZ, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çağla ORAN, Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkan V.  Dr. Öğr. Üyesi Arzu MALAK, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Cerrahi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel GÜRKAN, Tekirdağ NKÜ Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdür ve Müdür Yardımcıları, çok sayıda akademisyen, idari personel, hemşireler ve öğrenciler katılım sağladı.

NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN konuşmasında “Akreditasyon sürecinin ne kadar meşakkatli ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum. Sizlerin de bu anlamda ne kadar emek sarfettiğinizin farkındayız. Programların akreditasyonunda Rektör Hocamızın desteği sonsuzdur. YÖK tarafından seçilen 25 uzmanlaşan üniversiteden biriyiz. Bununla birlikte YÖKAK’dan iki yıllığına kurumsal akreditasyon aldık. Akredite olan bölümler olarak YÖK tarafından Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosu aldık ve bu durum bizler için gurur verici ve öğrencilerimizin geleceği için çok kıymetlidir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi kaliteli, güçlü, teknolojik ve modern bir eğitimin adresidir.  Siz değerli öğrencilerimize bir üniversiteden çok daha fazlasını sunmak istiyoruz. Üniversitemizde akreditasyon sürecinde en hızlı aksiyon alan bölümlerden birisi Hemşirelik programıdır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünün üniversitemize katkısı gerçekten büyük. İlk olarak Hemşirelik Bölümü 2022 yılında iki yıllık akredite olarak büyük bir başarı gösterdi. 2024 yılında yeniden akredite olarak bu başarısını sürdürmektedir. 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve Haftasını kutluyorum Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetimle selamlıyorum.” sözlerine yer verdi.

HEPDAK Yönetim Kurulu başkanı Prof. Dr. Dilek ÖZMEN de konuşmasında “Ülkemizde hemşirelik eğitiminin kalitesini garanti altına almak için 2013 yılında HEPDAK kuruldu. HEPDAK bağımsız ve tüm paydaşları kapsayan bir dernektir ve YÖK tarafından tescil edilmektedir. Ülkemizde hemşirelik eğitimi 184 program ile yürütülmekte ve bunların 156 tanesi mezun vermektedir. Bu nedenle 156 programdan 29 akredite olan hemşirelik programının içinde olabilmek büyük bir başarıdır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü de bu belgeyi alarak eğitiminin yeterli olduğunu ve yetkin mezunlar verebileceğini kanıtlamış oldu. Bugün burada sevincinizi sizle paylaşmaktan çok mutluyum. Emeklerinize sağlık” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülin YILDIZ, “HEPDAK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2022 yılı itibariyle iki yıl süreyle Hemşirelik Bölümü akredite edildi. 2023 yılında yapılan yeniden başvuru sonucu Hemşirelik Bölümü üç yıl daha akredite edilmeye hak kazanarak beş yıllık akreditasyonunu sağlamış oldu. Saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’in akreditasyon sürecindeki destekleri ve üniversitemizde okul-hastane iş birliği içerisinde çalışılmakta olunması, hemşirelerimizin bilimsel gelişimlerine ve öğrencilerimizin eğitimlerine çok büyük katkı sağlamakta, mesleğin güçlenmesini ve görünürlüğünü artırmaktadır. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. HEPDAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilek ÖZMEN’e ve Prof. Dr.  Aysel GÜRKAN’a hem etkinliğimize katkılarından dolayı hem de akreditasyon belgesi takdiminde sevincimizi birlikte paylaşmamıza vesile oldukları için teşekkür ediyor, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını ve akreditasyon başarımızı kutluyorum.” cümlelerini kullandı.

Hemşirelik Bölüm Başkan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Arzu MALAK da konuşmaısnda “Sağlık sisteminin %80’ini hemşireler oluşturmaktadır. Bu nedenle, desteklenen ve güçlendirilmiş bir hemşirelik işgücü, sağlık çıktılarını iyileştirmek için etkili bir çözümdür. Bizler Hemşirelik Bölümü olarak öğrencilerimizin yaratıcı ve yenilikçi yönlerini destekleyerek, lisans ve lisansüstü eğitim öğretim süreci ile mesleğimizin güçlenmesine olan katkımızı devam ettirmekteyiz. Bu yıl bu anlamlı günde, bölümümüzün 3 yıl süre ile yeniden akredite edilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Sözlerime son verirken, tüm meslektaşlarımın Hemşirelik Haftasını kutluyorum” dedi

HEPDAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilek ÖZMEN tarafından Hemşirelik Bölümü "Akreditasyon Belgesi" Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tülin YILDIZ, Hemşirelik Bölüm Başkan V.  Dr. Öğr. Üyesi Arzu MALAK ve Hemşirelik Bölümü öğretim elemanlarına takdim edildi.

Programda Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel GÜRKAN tarafından “Bakımın Ekonomik Gücü: Hemşireliğe Duyarlı Kalite Göstergeleri” adlı sunum geçekleştirildi.

Programda HEPDAK öğrenci değerlendiricisi olmaya hak kazanan Öğrenci Cihan ŞEKER, Öğrenci Remziye AYDOĞDU, Öğrenci Aslı Çağla AKAMCA, Öğrenci Emre KOŞAR’a HEPDAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dilek ÖZMEN ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tülin YILDIZ tarafından başarı belgeleri takdim edildi.

Program sonunda TUBİTAK-2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen öğrencilere de başarı belgeleri takdim edilerek program sona erdi.

Editör: Fatih ERGE